Doprava ZDARMA při nákupu nad 1500 Kč.

Rostlinné oleje

 

Rádi byste svůj krém z drogerie nahradili přírodní variantou a přemýšlíte nad rostlinnými oleji?

Nevíte si rady, jaký je nejvhodnější pro váš typ pleti a jestli je vůbec pro vás vhodný? Nebude vaše pokožka zářit mastnotou, navíc s ucpanými póry? Věřte, že tomu tak není.

Sama jsem dříve řešila ty samé otázky…já se svou mastící se pletí se přeci nebudu ještě natírat oleji…

Pokusíme se vám v tom udělat pořádek 😊

Pleťové oleje dokážou zázraky a my se vám pokusíme poradit, které jsou vhodné pro váš typ pleti a jak je správně používat.

Tak nejdříve si rostlinné oleje trochu představíme…

Jedná se o 100% přírodní produkt. Rostlinné oleje se lisují za studena, což je nejstarší a nejšetrnější metoda zpracování rostlin, která zachovává maximum vitamínů, minerálů a bioaktivních látek. Kvalitní přírodní oleje představují již od pradávna to nejlepší z přírody, co můžeme své pokožce dát. A to nemyslím jen na péči o obličej, ale komplexní péči o celé tělo, nehty i vlasy. Krásně se vstřebávají bez pocitu mastnoty. Výborně je snáší i citlivé pokožky.

Přírodní pleťové oleje jsou oblíbené pro svou schopnost vyživovat, hydratovat a regenerovat pokožku. Obsahují vitamíny, antioxidanty esenciální mastné kyseliny, které pomáhají udržovat pleť zdravou a zářivou.

Jsou skvělou volbou i pro péči o jemnou dětskou pokožku, protože jsou bez chemikálií a umělých přísad. Při výběru olej pro děti je však důležité zvolit ty, které jsou šetrné, hypoalergenní a bezpečné pro citlivou pokožku dětí. Používáme pouze 100% přírodní a za studena lisované oleje bez chemikálií. Před prvním použitím provedeme test na malé ploše pokožky, zda dítě nemá alergickou reakci. Pro děti můžete použít olej mandlový, jojobový, kokosový, olivový, slunečnicový olej z meruňkových jader. Na dětské bříško je vhodný olej z černého kmínu.

Příklady nejpoužívanějších olejů vhodných pro děti:

Mandlový olej – jemný, hypoalergenní olej, který výborně hydratuje dětskou pokožku a je vhodný pro masáže, hydrataci suchých míst a také k prevenci a zmírnění opruzenin. Mandlový olej je bohatý na vitamín E. Super pro suchou a citlivou pleť, zklidňuje podráždění a zlepšuje strukturu pleti.

Jojobový olej – je velmi jemný a podobný přirozenému mazu pokožky, reguluje produkci oleje a je vhodný pro všechny typy pleti, včetně mastné a aknózní. Vhodný i na dětskou, citlivou a alergickou pleť.

 

Kokosový olej – má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, velmi jemný a výživný olej se silně hydratujícími vlastnostmi, vhodný pro suchou a podrážděnou pokožku.

Olej z meruňkových jader – rychle se vstřebává a je jemný a šetrný k dětské pokožce. Vhodný pro dětské masáže i ke každodenní hydrataci.

Olivový olej – olej bohatý na vitamín E a antioxidanty. Je velmi výživný a používá se na dětské masáže a na hydrataci suchých míst. Měl by se však používat s opatrností, někdy může citlivou dětskou pokožku dráždit.

Slunečnicový olej – lehký olej, bohatý na vitamín E a esenciální mastné kyseliny. Je skvělý pro hydrataci dětské pokožky po koupeli nebo na masáže. Pomáhá také zmírnit kožní problémy, jako je třeba ekzém.

…………………………………………………………

Mezi oblíbené pleťové oleje pro krásnou a zdravou pleť určitě řadíme:

Arganový olej – který je bohatý na vitamín E a esenciální mastné kyseliny, pomáhá zklidňovat a hydratovat pokožku. Zlepšuje pružnost pleti a bojuje proti stárnutí.

Růžový olej – s obsahem vitamínu A a C, podporuje obnovu kožních buněk, redukuje jizvy a pigmentaci. Ideální pro všechny pleti, včetně zralé nebo poškozené pleti. Dodává pokožce zářivý vzhled.

Tea tree olej – tento olej má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky, často se používá pro problematickou pokožku s akné, pomáhá předcházet jeho vzniku a pečuje o zhojené jizvičky.

 

A nesmím zapomenout na „můj“ oblíbený tzv, SUCHÝ OLEJ – SQUALANE

Jedná se o lehoučký nemastný olej, který je mimořádně výživný a přesto nemastní. Neucpává póry, nezanechává pocit mastnoty. Intenzivně hydratuje pokožku, uzamyká vlhkost a zanechává ji jemnou a pružnou. Squalane se lehce vstřebává, nezanechává mastný film, a proto je vhodný pro všechny typy pleti, včetně mastné a aknózní. Pomáhá chránit pokožku před poškozením volných radikálů, a hlavně předčasným stárnutím. Je skvělý jako podkladová báze pod make-up. Jeho využití je ale daleko obsáhlejší – kromě pleti ho můžeme použít i na vlasy, suché konečky, nehty nebo jako hydratační olej pro celé tělo.

Přírodních rostlinných olejů je spousta a je důležité najít ten, který vyhovuje vašemu typu pleti, protože různé oleje mají různé vlastnosti a mohou pomáhat řešit konkrétní problémy:

  • Suchá pleť – potřebuje hydrataci a výživu. Oleje pro tento typ pleti by měly být bohaté na esenciální mastní kyseliny a vitamíny. Vhodné oleje: arganový, avokádový, mandlový, olivový
  • Mastná a aknózní pleť – má tendenci k nadměrné produkci kožního mazu a k ucpávání pórů a akné. Vhodné jsou oleje, které pomáhají regulovat produkci kožního mazu a jsou lehké: jojobový olej, squalane, hroznový a olej tea trea.
  • Smíšená pleť – má suché i mastné oblasti, takže je potřeba vyvážený olej, který hydratuje suché oblasti a nezanechává mastný film na mastnějších zónách (T-zóna). Můžeme použít jojobový olej, arganový nebo také squalane.
  • Citlivá pleť – je náchylná k podráždění, zčervenání a alergickým reakcím, proto musíme používat oleje jemné, hypoalergenní s protizánětlivými účinky: jojobový, růžový – šípkový olej, heřmánkový nebo meruňkový olej
  • Zralá a stárnoucí pleť – zralá pleť potřebuje více výživy, hydratace a antioxidantů, aby se zmírnily známky stárnutí – vrásky, ztráta elasticity a pigmentace. Vhodné oleje: růžový šípkový, arganový, avokádový, švestkový, olej z granátového jablka a squalane.

Tak … některé oleje jsme si již představili a teď se mrkneme na jejich použití. Je jednoduché a může být přizpůsobeno podle typu pleti a potřeb. Zde je několik kroků a doporučení, jak pleťové oleje správně aplikovat

  1. Čištění pleti – než nanesete olej, je důležité pleť důkladně vyčistit. To zajistí, že olej pronikne hlouběji a lépe se vstřebá. Můžete použít čisticí gel nebo pleťovou vodu podle typu vaší pletí (na přírodní květové vody se můžeme podívat zase někdy jindy).
  2. Tonizace – po vyčištění pleti použijeme tonikum, které pleť hydratuje a vyrovná její pH. Tonizovaná pleť lépe absorbuje olej.
  3. Aplikace oleje – stačí velmi malé množství oleje, obvykle 2-3 kapky. Olej naneseme na konečky prstů, jemně rozetřeme a poté lehce vmasírujeme do navlhčené pokožky. Můžeme použít květinovou vodu, termální vodu nebo lehký hydratační krém jako podklad, aby se olej lépe vstřebal do pokožky. Masírujeme směrem nahoru a ven od středu obličeje, abyste podpořili cirkulaci a zlepšili tonus pleti.
  4. Použití – buď samostatně místo krému nebo séra nebo v kombinaci s krémem. Pokud je vaše pleť velmi suchá, můžete přidat pár kapek do všeho oblíbeného hydratačního krému. Některé lehčí oleje (např.jojobový) lze použít pro make-up, protože rychle pronikají do pleti a zanechají ji hydratovanou, ne mastnou.
  5. Frekvence použití – denní použití – ráno i večer – platí pro lehčí oleje (jojobový, hroznový). Silnější a výživnější oleje jsou vhodné večer – na noc, kdy má pleť čas regenerovat (arganový, růžový šípkový)

 

Rostlinné oleje mají široké využití nejen v péči o pleť, ale i dalších oblastech každodenního života. Jsou velmi univerzálními přírodními pomocníky v kosmetice, péči o vlasy, v aromaterapii, při masážích ale i v kuchyni.

S použitím v pleťové kosmetice jsme se již trochu seznámili a teď se podíváme na jejich další využití:

  1. Péče o vlasy

Kokosový olej – je skvělý na výživu suchých a poškozených vlasů, působí jako hloubková maska,  zabraňuje lámání a třepení konečků.

Arganový olej – chrání vlasy před teplem a UV zářením, zjemňuje a dodává jim lesk, aniž by je zatěžoval

Jojobový olej – pomáhá proti lupům, hydratuje pokožku hlavy

Ricinový olej – stimuluje růst vlasů, obočí a řas

 

  1. Péče o nehty

Mandlový olej – změkčuje kůžičku a posiluje nehty, zabraňuje jejich lámání.

Olej z hroznových jader – rychle se vstřebává, vyživuje kůži a nehty, předchází jejich poškození.

Ricinový olej – stimuluje růst nehtům udržuje je zdravé a silné

  1. Masáže

Mandlový olej – jemný, rychle se vstřebává

Kokosový olej – poskytuje delší kluznost, hydratuje a zanechává pokožku jemnou

Jojobový olej – vhodný i pro citlivou pokožku, hydratuje a pomáhá zklidnit podráždění

  1. Aromaterapie – ideální jako nosní oleje pro ředění esenciálních olejů v aromaterapii

Jojobový olej – lehký, snadno se vstřebává, skvělý jako základní olej

Slunečnicový olej – lehký a levný nosný olej

Kokosový olej – je lehký, tekutý a dobře se mísí s esenciálními oleji. Dlouho vydrží.

  1. Péče o tělo

Kokosový olej – po koupeli hydratuje suchou pokožku jako tělové mléko

Olej z hroznových jader – lehký, rychle se vstřebává a je skvělý pro každodenní hydrataci

Sezamový olej – používá se v ájurvédských rituálech péče o tělo zlepšuje pružnost pokožky a podporuje detoxikaci

  1. Výroba domácí přírodní kosmetiky

Masky a peelingy – mícháním olejů s cukrem, solí, makovými semínky…hlínou lze vytvořit domácí pleťové masky nebo peelingy.

  1. Využití v kuchyni

Olivový olej – vhodný pro studenou i teplou kuchyni, např. do salátů

Lněný olej – bohatý na omega-3 mastné kyseliny, do studené kuchyně – do salátů nebo smoothie

Kokosový olej – pečení, smažení nebo jako zdravý tuk do pokrmů

  1. Olejová lázeň

Přidáním několika kapek oleje do koupele je skvělý způsob, jak hydratovat pokožku a dopřát si relaxaci

Levandulový olej – má uklidňující a relaxační účinky, vhodný do koupele pro uvolnění těla a mysli

Růžový olej – zjemňuje pokožku a poskytuje luxusní zážitek při koupeli

 

Vidíte, že využití rostlinných olejů je opravdu obrovské a každý si určitě najde uplatnění v péči o tělo nebo i v domácnosti. Je důležité si vybírat kvalitní za studena lisovaní oleje, které si zachovávají své výživné a léčivé vlastnosti.